Tradycyjne indyjskie smaki

Tradycyjne indyjskie smaki

Indie to niezwykle kolorowy kraj kulinarnych poszukiwań, w których mieszają się kulturowo-religijne kontrasty. To, co łączy poszczególne regiony, to umiłowanie do zbierania się całej rodziny przy jednym stole, które zamienia zwykłe posiłki w swoiste ceremoniały. Poznaj tradycyjne smaki Indii i nie wahaj się czerpać z nich kulinarne inspiracje. Naprawdę warto! 

BUTTER CHICKEN

Bogaty, kremowy sos na bazie pomidorów, masła i śmietanki jest znany również pod nazwą murgh makhani. Podany z kawałkami kurczaka marynowanymi w jogurcie i przyprawach stanowi duet doskonały. Charakterystyczny smak zawdzięcza dodatkowi suszonych liści kozieradki. W zależności od regionu jest serwowany jako danie łagodne lub bardzo, bardzo pikantne.

KORMA

Danie pochodzi z północnych Indii, gdzie jest podawane jako słony, jogurtowy sos curry z dodatkiem kokosu i migdałów. Nazwa potrawy dosłownie oznacza „wolne gotowanie”. Początki dania sięgają ekspansji Wielkich Mogołów, którzy preferowali gęste, bogato doprawione dania z kurczakiem, koźliną lub jagnięciną.

MARYNATA TANDOORI

Pasta ma intensywny, czerwony kolor i powstaje w połączeniu z jogurtem, imbirem, czosnkiem i przyprawami. Określenie tandoori stosuje się nie tylko do pasty i marynowanych w niej składników, ale i do wszystkich potraw przygotowanych w specjalnym glinianym piecu tandoor.

MARYNATA TIKKA

To pasta używana do marynowania kawałków mięsa (najczęściej kurczaka albo jagnięciny), ryby lub sera panner. Ma lekko cytrynowy smak i średni stopień ostrości. Składniki zamarynowane w paście tikka są duszone, grillowane lub pieczone w indyjskim piecu tandoori.

TIKKA MASALA
Danie łączy składniki w marynacie tikka z masali, przygotowanej z dodatkiem przypraw, cebuli i pomidorów. Powstanie potrawy przypisuje się nie Hindusom, ale Brytyjczykom, którzy stworzyli własną wersję tradycyjnego kurczaka tikka, dodając do smażonego kurczaka gęsty sos pomidorowy.

BALTI

Potrawa tradycyjnie przyrządzana z jagnięciny, pomidorów i papryki. Charakterystyczny smak zawdzięcza dodatkowi kuminu i chilli. Balti przygotowuje się i serwuje w naczyniu o tej samej nazwie, oryginalnie pochodzącego z terenów otaczających północno-zachodnią granicę Indii. Hindusi najczęściej spożywają je z ryżem, papadami, czapati lub chlebkami naan.

BIRYANI

To indyjska klasyka w najlepszym wydaniu. Jest spożywana zwłaszcza na północy Indii. Polega na zapiekaniu w zamkniętym garnku naprzemiennie ułożonych warstw ryżu i mięsa lub warzyw. Serwuje się ją jako samodzielne danie. Każdy region Indii przygotowuje swoją wersję potrawy, która różni się przede wszystkimi dodawanymi przyprawami.

BHUNA

Głównymi składnikami dania są pomidory i cebula, których smak podbija dodatek kuminu. Stanowi jedną z wielu wersji indyjskiego curry. Nazwa oznacza smażenie z równoczesnym mieszaniem, co tłumaczy gęstą konsystencję sosu i intensywny smak potrawy. Hindusi serwują ją w wersji wegetariańskiej, jak i z dodatkiem kurczaka lub jagnięciny.

 DHANSAK

Danie jest słodkie i pikantne zarazem. Tradycyjnie przygotowuje się je z soczewicy, kurczaka, koźliny lub jagnięciny oraz warzyw. Hindusi podają je z czerwonym ryżem. Co ciekawe, dhansak jest najczęściej gotowane w niedzielę. To jedno z najpopularniejszych dań kuchni parsyjskiej (wspólnoty etniczno-religijnej zamieszkującej Indie).

DOPIAZA

Dopiaza to nic innego jak aromatyczny sos pomidorowo-cebulowy podany z mięsem, najczęściej kurczakiem, jagnięciną lub baraniną. Powstanie potrawy przypisuje się Wielkim Mogołom. Słowo dopiaza oznacza w języku hindi „podwójną cebulę”. Według niektórych przepisów ilość wykorzystanej cebuli powinna być podwójna w stosunku do użytego mięsa, natomiast według innych: cebula musi być dodana na dwóch etapach gotowania.

JALFREZI

Danie pochodzi oryginalnie z Kalkuty i łączy pomidory, pikantne przyprawy, kokos i czerwoną paprykę. Gęstemu sosowi towarzyszą najczęściej zamarynowane kawałki mięsa, ryby lub warzyw. Słowo Jafrezi oznacza smażenie w bardzo wysokiej temperaturze. Powstanie potrawy przypisuje się Brytyjczykom, którzy podsmażali resztki kurczaka z dodatkiem warzyw oraz przypraw i podawali jako jalfrezi.

MADRAS

Nazwa dania stanowi hołd dla miasta Madras w południowych Indiach, które dziś znane jest jako Chennai. Mieszkańcy tych terenów preferują pikantne, dobrze doprawione potrawy, co znalazło swoje odzwierciedlenie w sposobie przygotowania potrawy. Madras zawdzięcza charakterystyczny smak obficie dodawanej musztardzie i chilli.

PASANDA

Sztandarowe danie mogolskiej sztuki kulinarnej. Przepis na kremowe curry przypomina kormę. Pasanda ma kokosowo-migdałowy smak i gęstą konsystencję. W języku hindi oznacza „coś ulubionego”. W zależności od regionu jest przygotowana z jagnięciną, kurczakiem lub krewetkami i podawana z dodatkiem chlebków naan bądź białego ryżu.

ROGAN JOSH

Danie pochodzi z Kaszmiru, krainy położonej w północnej części Indii. Składa się z sosu pomidorowego z dodatkiem wielu aromatycznych przypraw, w tym kardamonu i kopru włoskiego. Cechą charakterystyczną potrawy jest czerwony kolor, uzyskany przez dodanie kaszmirskiego chili, który jest obecnie używany raczej ze względu na właściwości barwiące, a nie ostrość.

VINDALOO

To jedno z najostrzejszych dań, które można znaleźć w indyjskim menu. Jest cenione za wyszukany dobór przypraw, który gwarantuje niezwykłe doznania kulinarne. Tradycyjnie przygotowuje się je na bazie wieprzowiny, pomidorów, czerwonego wina, czosnku, chilli i kuminu. Zostało sprowadzone do indyjskiego regionu Goa przed Portugalczyków.

PAPADAM

Papadamy to popularne w całych Indiach naleśniki, które stanowią element codziennego menu Hindusów. Są spożywane jako dodatek do dania głównego lub jako przystawka. Są przygotowywane z mąki z ciecierzycy. Mogą być smażone, opiekane nad płomieniem, pieczone w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej.

PIKLE I SOSY CHUTNEY

Pikle są przygotowywane z surowych owoców i warzyw, które są marynowane w solance lub oleju z dodatkiem przypraw. Natomiast sosy chutney są przyrządzane z owoców lub warzyw połączonych z rodzynkami, czosnkiem, cebulą, musztardą lub octem. Zarówno sosy chutney, jak i pikle są podawane jako dodatek do curry lub papadamów.

NAAN

Drożdżowe chlebki naan są popularne w kuchni mieszkańców północnych Indii (zwłaszcza w regionie Kaszmiru). Są przygotowywane z białej mąki i pieczone w glinianym piecu tandoor. Hindusi najczęściej spożywają je (raczej na ciepło) jako dodatek do dania głównego.

CZAPATI

To okrągłe placki przygotowane z mąki pszennej, wody i soli. Są popularne w północno-zachodnich i centralnych Indiach. Zgodnie z tradycją piecze się na gorącym kamieniu lub na wypukłym metalowym naczyniu tava. Hindusi często smarują je masłem ghee i używają jako sztućców, nabierając nimi spożywaną potrawę