Niezbędnik kulinarny

Niezbędnik kulinarny

Kuchnia indyjska jest jedną z najzdrowszych na świecie. Bazuje na naturalnych i nieprzetworzonych składnikach, które nadają potrawom pysznego, oryginalnego smaku. Czy znasz wszystkie niezbędne składniki indyjskiej sztuki kulinarnej?

BAKŁAŻAN

Bakłażan jest prawdopodobnie najpopularniejszym składnikiem kuchni indyjskiej. Można go piec, smażyć, dusić i nadziewać. Ma intensywny smak, który świetnie komponuje się z czosnkiem i cebulą. Przed użyciem plastry bakłażana często oprósza się solą, by pozbyć się charakterystycznej goryczki. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele odmian bakłażana, występujących w wielu kolorach: począwszy od żółtej, poprzez pomarańczową i zieloną, na marmurkowej kończąc.

GHEE

Ghee to klarowne masło pochodzenia zwierzęcego, odpowiednie do smażenia w wysokich temperaturach. Ma bardzo długi okres przydatności do spożycia. W przeciwieństwie do tradycyjnego masła nie wymaga chłodzenia. Może być używane przez osoby uczulone na produkty mleczne. Hindusi przypisują ghee działanie regenerujące i odmładzające, dlatego nazywają je eliksirem życia.

KOKOS

Indie są największym światowym producentem kokosu, w związku z czym na stałe wszedł on do codziennego menu Hindusów. Używa się go w postaci świeżych kawałków lub w formie suszonych wiórków. Istnieje wiele produktów z kokosa, które mają szerokie zastosowanie w kuchni, np. olej kokosowy (używany nie tylko do smażenia, ale i pielęgnacji ciała), woda kokosowa (orzeźwiający napój na upały i nie tylko) i mleko kokosowe (niezbędny składnik curry i słodkich deserów).

TAMARYND

Tamarynd to brązowy strąk drzewa tamaryndowca. Zawiera lepki miąższ otaczający błyszczące, czarne nasiona. Ma słodko-kwaśny, owocowy zapach i smak. W Indiach doprawia się nim curry, dania z soczewicą, chutney, pikle i dżemy. Tamarynd nadaje indyjskim potrawom charakterystyczną goryczkę. Jest dostępny w postaci gęstej pasty, płynnego koncentratu bądź suszonych kawałków z nasionkami lub bez nasionek.

IMBIR

Imbir to bylina o nierównych kłączach. Świeży imbir ma bogaty, orzeźwiający aromat ze słodką, cytrusowo-drzewną nutą. W kuchni indyjskiej jest używany najczęściej świeży imbir. Na rynku jest dostępny również w postaci suszonej, marynowanej i mielonej. Ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe od stuleci jest wykorzystywany w medycynie ludowej.

CZOSNEK

Czosnek ma szerokie zastosowanie w kuchni indyjskiej. Przed dodaniem do potrawy najczęściej jest przeciskany przez praskę, tłuczony w moździerzu lub drobno siekany. Podczas smażenia czosnku trzeba uważać, by go nie przypalić, ponieważ danie będzie miało gorzki smak. Hindusi często łączą go z imbirem i cebulą.

OKRA

Okra, czyli piżmian jadalny, to roślina występująca w stanie Gudźarat. Owoce są długie, zielone i pokryte delikatnym meszkiem. Można je smażyć, gotować lub marynować. Do gotowania używa się najczęściej niedojrzałych sztuk. Aby po ugotowaniu nie były lepkie, przed użyciem muszą być starannie umyte i wysuszone.

JAGGERY

Jaggery to cukier tradycyjnie uzyskiwany z drzewa palmowego lub soku trzciny cukrowej. Jest sprzedawany w formie bloków i może przyjmować różne barwy: od złotej po ciemnobrązową. Ma słodkawo-winny smak. Może występować pod dwiema postaciami: miękką (używaną jako smarowidło do pieczywa) lub kruchą (idealną do słodzenia herbaty, kawy, ciast i deserów).

SOCZEWICA

Większość mieszkańców Indii to wegetarianie. W związku z tym, że rośliny strączkowe są bogatym źródłem białka, soczewica stanowi niezbędny składnik diety każdego Hindusa. Ma ona uniwersalne zastosowanie w kuchni. Stanowi np. podstawę dal – czyli niezwykle popularnego w Indiach gulaszu warzywnego.

PANEER

Ser paneer to indyjski twaróg otrzymywany ze świeżego mleka krowiego lub bawolego, zakwaszanego sokiem z cytryny bądź limonki. Ma delikatny smak. Tradycyjnie dodaje się go do potraw typu curry. Może być także smażony w panierce lub pieczony. W związku z faktem, że większość hindusów nie spożywa mięsa, paneer stanowi dla nich cenne źródło białka.

MANGO

Mango jest najważniejszym owocem w Indiach. Hindusi dodają je do deserów, napoi i curry oraz przygotowują z niego chutney i pikle. W upalne dni mieszkańcy Indii stawiają na orzeźwiający napój mango lassi, który Europejczycy znają jako słodki, mleczny koktajl, a w tradycyjnej wersji jest słony i doprawiony drobno posiekaną papryczką chili.

OLEJE

Mieszkańcy północnych Indii używają najczęściej oleju musztardowego, pozyskiwanego z ziaren gorczycy, którym zawdzięcza żółty kolor i charakterystyczny zapach. Na południu Indii najpopularniejszy jest olej kokosowy, wykorzystywany do celów kulinarnych i kosmetycznych. Hindusi korzystają również z oleju arachidowego oraz słonecznikowego, które są stosowane zarówno do gotowania, jak i smażenia.