Święta i festiwale w Indiach

Święta i festiwale w Indiach

Indie słyną z odznaczających się dużą różnorodnością świąt religijnych i festiwali regionalnych. Pod względem praktykowanej religii są uważane za najbardziej zróżnicowany kraj świata. Dominującą religią jest hinduizm, który wyznaje ok. 80% populacji. Islam praktykuje 15%, a chrześcijanizm – 2,5% mieszkańców Indii. Pozostałe mniejszości religijne to: buddyści, dźiniści, sikhowie i parsowie.

DIWALI

Diwali, zwane świętem świateł, to 5-dniowy festiwal celebrujący życie i płynące z niego przyjemność oraz szczęście. Odbywa się na przełomie października lub listopada. W tym czasie hindusi zapalają przed domami oliwne lampki, co symbolizuje powitanie bogini szczęścia (Lakszmi). Dodatkowo podczas święta odbywają pokazy sztucznych ogni i fajerwerków. Na festiwalu podaje się wyłącznie jedzenie wegetariańskie, przygotowane na bazie cebuli lub czosnku. Diwali słynie również z pysznych dań słodkich. Podczas festiwalu hindusi zwyczajowo nie piją alkoholu.

HOLI

Holi to indyjskie święto nadchodzącej wiosny, czas wybaczania i budowania relacji z innymi ludźmi. Podczas festiwalu Hindusi wychodzą na ulice i obsypują siebie nawzajem kolorową farbą w proszku. Holi jest obchodzone na przełomie lutego i marca. To czas najlepszych smakołyków, składających się z suszonych owoców, i potraw na słodko spożywanych wokół dużych ognisk. Na festiwalu zwyczajowo serwowane jest wyłącznie wegetariańskie jedzenie.

RAMADAN

Ramadan stanowi 9. miesiąc kalendarza islamskiego. Dla muzułmanów jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu. W tym czasie muzułmanie na całym świecie poszczą w godzinach dziennych. Zwyczajowo podczas Ramadanu spożywają tylko dwa posiłki: suhoor przed świtem oraz iftar bezpośrednio po zachodzie słońca. W odróżnieniu od hindusów muzułmanie jedzą zarówno dania wegetariańskie, jak i niewegetariańskie (bez wieprzowiny).